Wśród osób zainteresowanych nieruchomościami pojęcia lokal użytkowy a lokal usługowy mogą mieć zbliżone znaczenie. Jednak istnieją między nimi zasadnicze różnice, o których postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Oto więcej informacji!
Czym jest lokal użytkowy a czym lokal usługowy?
Zacznijmy od zdefiniowania lokalu użytkowego. Można powiedzieć, że jest to bardzo szerokie pojęcie obejmujące wszystkie lokale niemieszkalne. Jest to więc przestrzeń biurowa, magazyn, ale też nieruchomość z przeznaczeniem na parking. Lokal użytkowy a usługowy mogą być ze sobą powiązane, ponieważ ten drugi zawiera się w definicji lokalu użytkowego. Jednak nie każdy lokal użytkowy musi mieć przeznaczenie realizowania w nim usług.
Czym w takim razie jest lokal usługowy? To zdecydowanie węższe pojęcie, które obejmuje prowadzenie działalności usługowej. Chodzi więc o takie obiekty jak:
- sklepy;
- salony fryzjerskie i kosmetyczne;
- gabinety lekarskie i stomatologiczne;
- lokale gastronomiczne;
- pozostałe.
Definicja lokalu usługowego zawiera w sobie również spełnienie określonych wymagań. W takich obiektach dochodzi do bezpośredniego kontaktu przedsiębiorcy (lub jego pracowników) z klientami. To wymaga spełnienia określonych norm i standardów technicznych, higienicznych oraz estetycznych, których w przypadku lokali użytkowych po prostu nie ma. Zrozumienie różnic między lokalem użytkowym a usługowym pozwala przedsiębiorcy dokonywać trafnych decyzji na rynku najmu lub sprzedaży nieruchomości pod działalność gospodarczą.
Dokładne wymagania stawiane lokalom usługowym
Jak wspomnieliśmy wcześniej, lokal usługowy musi spełniać wymagania dotyczące przepisów budowlanych i sanitarnych. Chodzi zwłaszcza o:
- wentylację dopasowaną do kubatury i charakteru obiektu;
- kanalizację;
- dostęp do bieżącej wody;
- izolację akustyczną;
- bezpieczeństwo pożarowe;
- dostęp do światła dziennego oraz sztucznego;
- zaplecze sanitarne (zwłaszcza w przypadku lokali gastronomicznych);
- przestrzeń socjalną dla pracowników;
- zgodność z normami dotyczącymi przechowywania i obróbki żywności;
- dostosowanie przestrzeni do osób niepełnosprawnych.
Oczywiście każdy lokal usługowy ma inne wymagania techniczne związane, chociażby z jego przeznaczeniem. W obiektach o charakterze gastronomicznym, leczniczym oraz weterynaryjnym są one bardzo rygorystyczne. Nieco inaczej jest w lokalach usługowych, gdzie prowadzony jest handel lub delikatne naprawy. Tu wymagania zdecydowanie są niższe.
Jak przekształcić mieszkanie na lokal usługowy?
Popularną formą szukania pomieszczenia pod działalność stosowaną przez inwestorów jest przerobienie mieszkania na lokal usługowy. Brzmi prosto? Może to być jednak trudniejsze, zwłaszcza gdy do projektu i przeprowadzenia prac wybierzesz amatorską ekipę. Proces przekształcania mieszkania w lokal usługowy wymaga spełnienia wymagań technicznych oraz prawnych, a te rozpoczynają się na długo przed pierwszym uderzeniem młotka w stare płytki.
Musisz wystąpić w pierwszej kolejności o zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Wymagana jest większość głosów członków wspólnoty na zebraniach lub zgoda zarządu spółdzielni. Później konieczne jest przeprowadzenie formalnej zmiany sposobu użytkowania. W tym celu należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy. Konieczne jest przedstawienie projektu adaptacji lokalu, który powinien zawierać szczegółowe informacje dotyczące planowanych prac i nowych funkcji lokalu.
Jak zaadaptować mieszkanie pod lokal usługowy?
Jeśli wszystkie powyższe kroki udało się przejść szczęśliwie, pora na przystąpienie do wykonywania prac. Konieczne może być przerobienie lub montaż od podstaw:
- instalacji elektrycznej, wod-kan oraz C.O.;
- wentylacji;
- klimatyzacji;
- systemu ppoż.;
- oświetlenia, również awaryjnego;
- wykonanie zmian wystroju i układu przestrzeni.
Oczywiście to jeszcze nie koniec. W przypadku niektórych rodzajów działalności, takich jak gastronomia czy usługi medyczne, konieczne może być uzyskanie dodatkowych pozwoleń, np. od sanepidu. W ostatecznym kroku konieczny będzie odbiór techniczny, by w pełni legalnie rozpocząć w nim prowadzenie działalności gospodarczej.
Jak widać, lokal usługowy a lokal użytkowy to dwa warianty przestrzeni o różnym charakterze. Przed realizacją inwestycji warto wybrać specjalistyczną ekipę budowlaną, która nie tylko wykona prace, ale też przeprowadzi je na najwyższym poziomie!