Usługi budowlane, remontowe i wykończeniowe – czym się wyróżniają?

Zlecenie remontowe w lokalu gastronomicznym

Inwestycje budowlane, remontowe i wykończeniowe wymagają wiedzy, sprzętu i doświadczenia. Dlatego ogromna większość z nich wykonywana jest przez specjalistyczne firmy. Każdy z etapów prac wymaga znajomości specyficznych zasad wpływających na powodzenie prac. Czym się wyróżniają takie usługi? O tym przeczytasz poniżej!

Usługi budowlane i ich zakres

Budownictwo jest tak szerokim pojęciem, że niekiedy kluczowe określenia są używane zamiennie. To oczywiście błąd. Dla przykładu usługi budowlane skupiają się na wznoszeniu budynków mieszkalnych, obiektów usługowych, sportowych, przemysłowych czy produkcyjnych. Firmy wykonujące prace budowlane są zaangażowane w:

  • przygotowanie terenu pod budowę;
  • wykonanie fundamentów konstrukcji;
  • stworzenie ścian konstrukcyjnych (murowanych, drewnianych, czy stalowych);
  • postawienie szkieletu dachu i jego pokrycia;
  • montaż izolacji termicznej ścian zewnętrznych, podłóg, fundamentów i dachu.

Charakterystyka usług budowlanych pokazuje, jak ogromną wiedzę w dziedzinie wznoszenia konstrukcji musi mieć taka firma. Mowa o spełnianiu restrykcyjnych wymagań prawa budowlanego w dziedzinie budownictwa dla innych firm. Obiekty użyteczności publicznej, handlowe czy przemysłowe mają zupełnie inne wymagania konstrukcyjne i prawne niż domy mieszkalne. To powoduje, że do takich prac nie wystarczą firmy remontowo budowlane. Należy sięgnąć po wyspecjalizowany zespół budowlany.

Czym charakteryzują się usługi remontowe?

W branży ogólnobudowlanej często można spotkać firmy realizujące usługi remontowo budowlane. Mowa o pracach wymagających znajomości zasad budownictwa i jednocześnie dokonywania zmian w istniejącym już obiekcie. W ogromnej większości przypadków usługi remontowe skupiają się na:

Warto mieć na uwadze, że usługi remontowo-budowlane często wykonywane są przez firmy specjalizujące się we wznoszeniu obiektów. Generalny remont wymaga bowiem bardzo dobrej znajomości planu obiektu, wymagań prawnych i modernizacji kluczowych elementów konstrukcji. Przebudowa wnętrza i ingerencja w jego ważne przestrzenie nie może być wykonywana przez niedoświadczonych pracowników.

Jak przebiegają prace wykończeniowe?

Każdy z etapów przygotowania obiektu do użytkowania jest ze sobą połączony. Dlatego często firmy realizują usługi remontowo-wykończeniowe. Niektóre zmiany w estetyce powierzchni wymagają umiejętności remontowych czy drobnej przebudowy wnętrza. W głównej mierze jednak usługi wykończeniowe obejmują:

Niekiedy usługi remontowo wykończeniowe są wykonywane bez zamykania sklepu czy obiektu. Wystarczy wydzielić miejsce, w którym przeprowadza się modernizację i zabezpieczyć powierzchnię udostępnioną klientom czy pracownikom. W innych wypadkach firmy specjalizujące się w wykończeniach i remontach przeprowadzają swoje prace w nocy, by za dnia część obiektu nadal mogła normalnie funkcjonować.

Firma ogólnobudowlana czy specjaliści w każdym etapie prac?

Każdy inwestor musi zadać sobie powyższe pytanie przed rozpoczęciem prac. To niemal pewne, że na rynku znajdzie firmy remontowo-budowlane, remontowo-wykończeniowe, czy też zajmujące się każdym z tych etapów. Są również specjaliści wykwalifikowani tylko w jednym odcinku prac.

Warto sięgnąć po taki zespół, który ma sprzęt, doświadczenie i odpowiednią ilość pracowników do wykonania danego etapu. W pewnych przypadkach jedna firma skupia w sobie kilka zespołów, które są wykwalifikowane np. we wznoszeniu konstrukcji i remontach. Niekiedy działają one jednocześnie, gdy jedna grupa wykonuje prace budowlane, a druga realizuje montaż podłóg czy sufitów.

Bez względu na ostateczny wybór, zawsze stawiaj na specjalistów!

Scroll to Top