Przeprowadzenie prac remontowych w biurze wymaga dobrej organizacji. Wówczas wszystko przebiegnie szybko, bez zbędnego bałaganu i wydatków. Podpowiadamy, w jaki sposób zaplanować remont, jakie czynności należy podjąć i w jakiej kolejności.
Ustalenie celu i terminu remontu biura
Każdy remont biura należy rozpocząć od ustalenia jego celu. Czy chodzi o gruntowany remont powierzchni biurowej? Czy o niewielkie zmiany w aranżacji biura? Od tego zależy np. wysokość budżetu i zakres prac remontowych.
Podczas planowania remontu musisz też ustalić jego termin. Może to być np. okres wakacyjny, kiedy wielu pracowników odpoczywa na urlopie. Modernizacja biura jest wówczas łatwiejsza do przeprowadzenia.
Remont i aranżacja biura — stworzenie harmonogramu prac
Przy planowaniu remontu niezbędny jest harmonogram prac remontowych — ogólny lub szczegółowy. Aby go dobrze sporządzić, warto skorzystać z pomocy fachowców np. z firmy budowlanej. Powinna być to tabelka z informacjami m.in. o:
- zaplanowanych działaniach;
- kolejności prac remontowych;
- terminie rozpoczęcia i zakończenia remontu oraz kosztorysie.
W razie współpracy z kilkoma firmami to inwestor przygotowuje taki dokument. W innym przypadku jest on często dołączany do umowy.
Podjęcie współpracy z firmą, która zajmie się modernizacją biura
Przy wyborze firmy remontowo-budowlanej, która przeprowadzi modernizację biura, warto kierować się opiniami znajomych lub jej klientów. Najlepiej wybierać taką, która oferuje kompleksowe usługi budowlane i wykończeniowo-remontowe. Jest ona w stanie stworzyć projekt biura czy zaprojektować i wyprodukować meble biurowe. Pamiętaj, że profesjonalnie wykonany projekt biura to podstawa sukcesu.
Ponadto nie musisz samodzielnie szukać potrzebnych Ci specjalistów np. projektantów mebli biurowych. Poza tym firma dokładnie zaplanuje kolejność prac remontowych i zajmie się całą organizacją remontu i wyposażenia biura.
Niektóre firmy wykonują usługi w godzinach, kiedy biuro jest nieczynne. Remont biura można przeprowadzić także bez jego zamykania. Należy robić to etapami, od jednego pomieszczenia do drugiego. Dotyczy to wszystkich prac od malowania ścian w biurze do kompletowania wyposażenia biura. Najlepiej rozpocząć remont we wnętrzach, które są najmniej używane, a potem ulokować w nich pracowników.
Wybrana firma powinna też dbać o kolejność prac remontowych. Najpierw wykonuje się najbardziej wymagające czynności jak wyburzanie ścian działowych w biurze i skuwanie podłogi w biurze. Potem m.in. montuje się podłogę w biurze, osadza się drzwi w biurze i wykańcza ściany. Na końcu tworzy się oświetlenie w biurze i ustawia się meble w biurze. Najlepsze będzie oświetlenie led. W biurze bowiem trzeba stawiać na energooszczędne rozwiązania. Pamiętać przy tym należy o przepisach prawa mówiących np. o tym, że oświetlenie w biurze powinno mieć określony poziom natężenia.
Wybieranie materiałów do remontu biura i najlepszych rozwiązań
Materiały powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Przykładowo w przypadku podłogi do biura najlepiej zdecydować się na laminowane panele. W biurze sprawdzą się idealnie, ponieważ są odporne na uszkodzenia i proste w pielęgnacji. Ponadto podłoga do biura i inne elementy, powinny być dopasowane stylistycznie do wystroju.
Warte uwagi są też sufity podwieszane. W biurze sprawdzą się doskonale, ponieważ wykazują wysoki poziom dźwiękoizolacyjności. Bardzo funkcjonalne są kasetonowe sufity. W biurze powinno zadbać się o właśnie takie rozwiązania, które pozwalają w szybki sposób ukryć instalacje.
Remont i wyposażenie biura — o czym jeszcze warto pamiętać?
Planując nową aranżację biura, musisz ustalić budżet. Najlepiej, żeby był elastyczny. Należy też zabezpieczyć meble biurowe i inne elementy wyposażenia biura oraz powierzchnie, gdzie prace remontowe nie będą przeprowadzane, a także załatwić formalności z administracją budynku. Pamiętaj też o uzyskaniu pozwoleń na budowę, niezbędnych do przeprowadzenia gruntownych prac remontowych. W przypadku starszych budynków konieczne może być też zezwolenie od konserwatora zabytków.