Fit-out a remodeling – czym różnią się te usługi remontowe?

Fit-out a remodeling - czym różnią się te usługi remontowe

Pojęcie „fit-out” w branży remontowo-budowlanej jest stosunkowo nowe. Chociaż świadomi inwestorzy dążą do realizacji celów aranżacyjnych właśnie przez fit-out, znaczenie tego zwrotu dla większości może być zagadką. Dlatego postanowiliśmy rozłożyć to zagadnienie na czynniki pierwsze i porównać je do częściej spotykanego remodelingu. Czy to synonimy? Jak wygląda fit-out, a jak remodeling? Poznaj oba pojęcia bliżej!

Fit-out – co to jest i kiedy można o nim mówić?

Znaczenie fit-out w całości wręcz związane jest z powierzchniami usługowymi, biurowcami, przestrzenią wystawową, handlową i gastronomiczną. Fit-out jest to zaprojektowanie przestrzeni firmowej zgodnie z maksymalną funkcjonalnością i adaptacją do oczekiwań klienta. Cały proces rozpoczyna się najczęściej od etapu shell & core, czyli surowego zamkniętego, inaczej deweloperskiego. To właśnie w tym momencie zapadają decyzję na najwyższym szczeblu firmy, które mają związek z przystosowaniem powierzchni pod kątem potrzeb.

Czym jest remodeling i dlaczego nie można go porównać do fit-outu?

Wiedząc już, co to fit-out, łatwiej odróżnić go od remodelingu. Można powiedzieć, że remodeling sklepu lub biura polega na przywróceniu go do pierwotnego stanu. To renowacja lokalu, dzięki której usuwa się powstałe usterki i odświeża jego wygląd. W konsekwencji wnętrze jest przyjemniejsze w odbiorze, czyste i może być wyposażone w nowe elementy i akcesoria. Nie jest to jednak regułą, bo inwestor może zdecydować o wyborze jedynie podstawowego zakresu zmian.

Jakie etapy są niezbędne do przeprowadzenia fit-outu?

Jeszcze zanim jakiekolwiek prace zostaną rozpoczęte, konieczna jest dokładna analiza potrzeb inwestora. Firma remontowa spotyka się więc z wyznaczoną osobą lub zespołem odpowiedzialnym za real estate. Na podstawie potrzeb firmy związanych z rozszerzeniem działalności, powstaniem nowego działu czy innymi działaniami realizowany jest plan aranżacji przestrzeni.

Kolejny etap to przeanalizowanie możliwości wprowadzenia propozycji inwestora w danym lokalu. Firma realizująca fit out biura przygotowuje szczegółowy plan próbny, który uwzględnia założenia inwestora w połączeniu z możliwościami, które daje wybrana przestrzeń. Jest to oczywiście propozycja, jednak w dużej mierze to na niej bazuje całkowity plan.

Projektowanie wnętrza i dopasowanie do potrzeb pracowników

Po zaakceptowaniu planu wstępnego (test fit), następuje proces projektowania. Office fit out w tym kroku jest na zaawansowanym etapie. Firma odpowiedzialna za jego przeprowadzenie przygotowuje wizualizację prezentującą gotowy plan. W ten sposób inwestor może zapoznać się z każdym szczegółem nowego wnętrza. Nie chodzi jednak tylko o pokazanie estetycznej strony projektu.

Podczas gdy remont lokalu bazuje na naprawie i odświeżeniu, fit-out polega na gruntownych zmianach również w instalacjach pomieszczeń. A to oznacza opracowanie nowego planu budowlanego, który może obejmować instalację:

 • HVAC;
 • BMC;
 • oświetleniową;
 • przeciwpożarową;
 • antywłamaniową;
 • teleinformatyczną;
 • kontroli dostępu.

Funkcjonalność i estetyka lokalu poddanego procesowi fit-outu sprzyja podniesieniu komfortu wykonywania codziennych obowiązków. Każdy zakamarek powinien być stworzony tak, by pracownicy mogli w pełni skupić się na pracy bez rozpraszania uwagi.

Dlaczego warto zainwestować w fit-out lokalu?

Korzyści z realizacji fit-outu wynikają bezpośrednio z jego założeń. Najczęściej mniejsze firmy i ogromne międzynarodowe korporacje decydują się na niego z podobnych powodów. Można do nich zaliczyć:

 • troskę o wizerunek firmy;
 • zwiększenie funkcjonalności i produktywności pracowników;
 • spersonalizowanie obiektu pod indywidualne potrzeby;
 • podniesienie wartości nieruchomości (również marketingowej);
 • dopasowanie do najnowocześniejszych standardów bezpieczeństwa.

Sprostanie tak wysokim wymaganiom inwestorów przy jednoczesnym trzymaniu się budżetu oraz terminów nie jest zadaniem łatwym. Dlatego przygotowanie planów i ich realizację należy powierzyć tylko wyspecjalizowanej firmie, która działa na rynku nieruchomości od lat. Zapoznaj się do referencjami i dotychczasowymi realizacjami, by upewnić się o jakości. Wprowadź swoją firmę na jeszcze wyższy poziom!

Scroll to Top