Obiekty wielkopowierzchniowe wymagają realizacji prac wykończeniowych. Ich zakres ma związek z celem użytkowania przestrzeni. Wnętrze mieszkalne może wymagać nieco innych elementów niż lokal przygotowany pod cele usługowe. Bez względu na zakres robót wykończeniowych kluczowy jest plan i kolejność. Dlatego przyjrzyj się zasadom planowania i przeprowadzania tych prac.
1. Zaplanowanie wszystkich etapów prac wykończeniowych
Bez tego na placu budowy będzie panował chaos, a inwestor straci mnóstwo czasu i środków. Dlatego, zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace wykończeniowe, koniecznie trzeba wykonać projekt z uwzględnieniem harmonogramu. Poza tym żaden renomowany wykonawca nie będzie chciał rozpocząć robót bez zapoznaniem się z planami. Jeśli firma zgodzi się na wejście do obiektu bez dokładnych wytycznych i poszczególnych etapach, nie jest godna zaufania.
2. Wznoszenie ścian działowych i modernizacja lub montaż instalacji
Kolejność prac wykończeniowych rozpoczyna się od realizacji ścian działowych. Ma to kluczowe znaczenie dla rozmieszczenia kolejnych elementów oraz budowy instalacji elektrycznych, wodnych, grzewczych, telefonicznych, alarmowych i oświetlenia. Aby móc wznieść ściany działowe, pierwszy etap podłogi powinien już zostać wykonany. Nie chodzi oczywiście o wykończoną posadzkę, ale o wylany beton kończący prace związane z fundamentami lub stropem.
Gdy ściany działowe są już wykonane, można przejść do montażu większości instalacji. Mowa również o ogrzewaniu podłogowym, które najczęściej dzielone jest pomiędzy poszczególne pomieszczenia.
3. Wylewanie posadzek i tynki
Gdy montaż instalacji jest już zakończony, w kolejnym kroku kolejność prac na budowie obejmuje wylewanie posadzek i tynki ścienne. Jeśli mowa o posadzkach najczęściej chodzi o wylewki samopoziomujące. Na ich bazie można przeprowadzić montaż wykończenia podłóg w późniejszym etapie. Niektórzy są zdania, że wylewka nie jest potrzebna, gdy w danym pomieszczeniu planowany jest montaż płytek podłogowych. Z jednej strony to prawda, bo różnice w poziomach można wyrównać klejem do płytek. Jednak równa posadzka pozwoli na zaoszczędzenie czasu oraz materiału przy montażu płytek.
Po zakończonych pracach z posadzką warto zająć się sufitami i ścianami. Tynki należy w pierwszej kolejności położyć na suficie (o ile jest to przewidziane), a dopiero później na ścianach. Warunkiem dla przeprowadzenia tych prac jest dodatnia temperatura – prace należy więc wykonywać w miesiącach cieplejszych lub wtedy, gdy dostępne jest ogrzewanie.
4. Lekka zabudowa sufitów i przygotowanie ścian do malowania
To jeden z ważniejszych etapów, gdy roboty wykończeniowe koncentrują się na lekkiej zabudowie. Zaliczają się do nich np. sufity podwieszane. Zwłaszcza w przypadku powierzchni wielkopowierzchniowych ich montaż jest czasochłonny i pochłania też sporo materiałów. Gdy prace związane z instalacją podwieszanych sufitów są realizowane, można również rozpocząć przygotowania do malowania ścian. Prace najczęściej wykonuje się jednocześnie, zwłaszcza na sporych powierzchniach.
Zanim ściany zostaną pomalowane, konieczne jest też powieszenie grzejników we wszystkich pomieszczeniach.
5. Wykańczanie powierzchni ścian i podłóg
W ostatnim etapie prace wykończeniowe koncentrują się na wyglądzie i estetyce obiektu. Kolejność prac wykończeniowych od stanu deweloperskiego obejmuje przyklejanie płytek podłogowych i ściennych w przestrzeniach sanitarnych, układanie płytek podłogowych lub paneli na pozostałym obszarze oraz malowanie ścian. To również dobry moment na wszelkie drobne prace wykończeniowe, takie jak montaż listew przypodłogowych, cokołów oraz przełączników świateł i gniazdek wysokiego napięcia.
Przemyślana kolejność prac remontowych ma wpływ na termin realizacji wszystkich robót oraz ich efekt. Jak widać, niektóre z nich mogą być prowadzone jednocześnie z innymi. Wymaga to nie tylko dobrej koordynacji, ale również ostrożności. Mowa, chociażby o zabezpieczaniu powierzchni już wykończonych, gdy w pobliżu realizowane są jeszcze roboty montażowe czy malowanie.
Dla zapewnienia sobie takiej jakości, należy rozpocząć współpracę z renomowaną firmą wykończeniową z doświadczeniem w pracach na wielkich powierzchniach.