Litery 3D – czym są przestrzenne litery reklamowe?

Litery 3D - czym są przestrzenne litery reklamowe.

W świecie marketingu litery 3D, czyli przestrzenne litery reklamowe, stanowią innowacyjne narzędzie, które przyciąga uwagę potencjalnych klientów. Poznaj bliżej fenomen liter 3D, zerknij, jakie są ich zastosowania, jakie materiały są używane do ich produkcji, kto najczęściej korzysta z tej formy reklamy, oraz dlaczego warto zainwestować w litery przestrzenne dla lepszej identyfikacji marki.

Co to są litery przestrzenne 3D?

Trójwymiarowe oznaczenia tekstowe, czyli litery 3D, wyróżniają się spośród płaskich, tradycyjnych form reklamy. Ich trójwymiarowa konstrukcja dodaje głębokości i wyrazistości, sprawiając, że są one bardziej atrakcyjne i zauważalne. Litery przestrzenne mogą przybierać różne kształty, style i rozmiary, co pozwala na niemal nieograniczone możliwości projektowe. Świetnie się sprawdzają w znakowaniu siedziby firmy, lokalu gastronomicznego czy sklepu.

Z jakich materiałów wykonuje się napisy 3D?

Wspólne cechy tego typu reklamy to odporność na czynniki zewnętrzne, lekkość i łatwość projektowania. Aby sprostać tym wymaganiom, litery podświetlane wykonuje się z następujących materiałów:

  • Plexi (poliwęglan). Materiał ten jest transparentny i lekki, ale jednocześnie bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne.
  • Aluminium. Lekkie, trwałe i odporne na korozję, co sprawia, że świetnie sprawdza się w warunkach zewnętrznych.
  • Akryl. Jest transparentny, co pozwala na efektowne podświetlenie. Jest również lekki i trwały, co ułatwia montaż.
  • Stal nierdzewna. Nadaje literom elegancki, nowoczesny wygląd i jest bardzo trwała. Stosowana w formie reklamy premium.
  • MDF. Jest drewnopochodnym materiałem o dużej gęstości. Jest stosunkowo lekki i łatwo dostępny.
  • Styrodur. Również bardzo lekki, łatwy do kształtowania i podświetlania.

Jakie są sposoby podświetlania liter reklamowych 3D?

Nie da się ukryć, że podświetlenie reklamy podnosi jej widoczność – zwłaszcza w godzinach wieczornych i w nocy. Dlatego napisy 3D projektuje się tak, by mogły być podświetlane dla lepszej rozpoznawalności. Stosuje się w tym celu następujące techniki i akcesoria:

  • Oświetlenie tylne. To technika, w której źródło światła umieszczane jest za literą, tworząc efekt aureoli i dodatkowo podkreślając trójwymiarowość. Litery reklamowe są dzięki temu bardziej charakterystyczne dla obserwatora i przyjemne w odbiorze.
  • Oświetlenie przednie. Podświetlenie z przodu liter pozwala na uzyskanie efektu oświetlenia krawędzi, co nadaje im nowoczesny i dynamiczny wygląd.
  • Oświetlenie wewnętrzne. Niektóre litery świetle tworzone np. z plexi mogą mieć zamontowane oświetlenie wewnątrz. To pozwala na równomierne podkreślenie światłem całego napisu i wyróżnienie reklamy.

Do najważniejszych akcesoriów zapewniających światło zalicza się lampy LED i neony. Litery 3D podświetlane często korzystają z LEDów ze względu na ich niezawodność, łatwość montażu i niskie zużycie energii. Mimo ich wysokiej popularności na rynku nadal są obecne neony. Ich charakterystyczny wygląd skutecznie przyciąga uwagę przechodniów. Litery reklamowe 3D podświetlane neonami są nadal popularne dla lokali gastronomicznych, pubów czy klubów.

Dlaczego warto inwestować w litery przestrzenne podświetlane?

Reklamy przestrzenne z łatwością wyróżniają się w tłumie komunikatów marketingowych. Ich trójwymiarowa forma przyciąga wzrok i zwiększa widoczność marki. Poza tym dodają profesjonalizmu i prestiżu. Są one sygnałem, że firma zainwestowała w swoją identyfikację wizualną.

Dodatkowo, litery przestrzenne podświetlane pozwalają na niemal nieograniczone możliwości projektowe. Mogą przybierać różnorodne kształty, style i kolory, co pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb i charakteru marki. Materiały używane do produkcji napisów na budynek są zazwyczaj odporne na warunki atmosferyczne, co sprawia, że są trwałe i efektywne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz biurowców czy siedziby firmy.

Postawienie na reklamę w tej formie pomaga przyciągnąć uwagę osób z grupy docelowej i zwiększyć rozpoznawalność. A to przekłada się bezpośrednio na zyski. Kluczowe jest oczywiście wykonanie takich liter przez profesjonalną firmę reklamową.

Scroll to Top