Od tego, po jakie meble sięgniesz, może zależeć Twój sukces w handlu. Podpowiadamy, czym się kierować podczas wyboru wyposażenia do sklepu? Jakie meble są warte uwagi? W jaki sposób należy je ustawić?
Funkcje mebli sklepowych. Jakie je ulokować w sklepie?
Profesjonalne meble sklepowe pozwalają dobrze wyeksponować produkty. Ułatwiają klientom zapoznanie się z artykułami. To wpływa na większe obroty punktu sprzedaży. Stąd wydatki na wyposażenie sklepu np. na meble do sklepów odzieżowych szybko się zwracają.
Przy czym wyposażenie sklepów musi być odpowiednio ustawione. Regały i meble sklepowe nie mogą utrudniać poruszania się po obiekcie. Także zbyt duże wolne przestrzenie zniechęcają. Najpopularniejszy jest rozkład rzędowy i pętlowy.
Jakie cechy powinno posiadać wyposażenie sklepów?
Odpowiednie meble sklepowe powinny:
- Być dopasowane do profilu sklepu i rodzaju artykułów — ważna jest m.in. wielkość, szerokość, rozstawienie półek i kąt nachylenie. Dostępne są meble sklepowe na wymiar oraz meble sklepowe systemowe;
- cechować się wytrzymałością i odpornością — popularne są meble do sklepów z mocnym systemem rurowo-kulowym. Najtrwalsze będzie drogie drewniane wyposażenie sklepu, ale można kupić używane sprzęty i je odnowić. Najtańsze, ale nietrwałe są meble wystawowe z płyty wiórowej. Wytrzymalsze są te ze sklejki;
- zapewniać jak najlepszą ekspozycję towaru;
- mieć odpowiednią nośność — mniej stabilne meble do sklepów można przymocować do ściany.
Ponadto wyposażenie sklepów trzeba dopasować do stylistyki wnętrz.
Praktyczne i bezpieczne wyposażenie sklepu odzieżowego
Często wyposażenie sklepu odzieżowego opiera się o system rurowo-kulowy. Stelaż pełni funkcję wieszaka na ubrania. Pod i nad nimi montuje się półki. Wykończenie rurek w meblach sklepowych odzieżowych nie może być ostre.
Istotną częścią wyposażenia sklepów odzieżowych są wieszaki zaopatrzone w kółka. Najtrwalsze są drewniane. Metalowe mogą się odkształcać. Te z tworzywa sztucznego szybko się łamią.
Do prezentowania akcesoriów przydają się zamknięte meble do sklepu odzieżowego. Luksusowe towary warto umieszczać w szklanych meblach z oświetleniem led, a najdroższe — w zamkniętych meblach do sklepów odzieżowych.
W skład wyposażenia sklepu odzieżowego powinny wchodzić też trwałe manekiny.
Ponadto wyposażenie sklepów odzieżowych musi obejmować przymierzalnię z wieszakami, haczykami, lustrem oraz oświetleniem.
Co składa się na wyposażenie sklepu spożywczego?
Profesjonalne wyposażenie sklepu spożywczego składa się m.in. z:
- mebli chłodniczych — niezbędna część wyposażenia do sklepu spożywczego. To lady i regały chłodnicze do przechowywania towarów wymagających schłodzenia;
- mebli do sklepu spożywczego ustawionych wokół kasy fiskalnej — lada musi być dostosowana do potrzeb klientów i sprzedawców. Warto wystawić na niej tańsze, często spontanicznie kupowane artykuły. Dobrze też umieścić w tej strefie szklane meble sklepowe spożywcze z droższymi produktami. Pod ladą powinna znaleźć się szuflada kasowa ze sprawnymi prowadnicami i przegródkami na polskie monety;
- bramek — wysokość słupka musi przekraczać 1 metr;
- wagi sklepowej i magazynowej — trzeba uwzględnić zakres obsługiwanego ciężaru, możliwość podłączenia jej do kasy fiskalnej i dokładność;
- regałów, szafek i witryn — np. drewniane regały do sklepu spożywczego są idealne do działu z pieczywem. Wyposażenie sklepów warto zaopatrzyć w oświetlenie, nadruki i lustra.
Ponadto wyposażenie sklepu spożywczego musi uwzględniać wyspy warzywnicze.
Wyposażenie sklepów spożywczych powinno służyć też prezentowaniu materiałów reklamowych. Przy czym wyposażenie małego sklepu spożywczego musi być minimalne. Dotyczy to też m.in. wyposażenia sklepu odzieżowego.
Profesjonalny i kompleksowy producent mebli sklepowych
Należy wybrać sprawdzonego producenta mebli sklepowych. Dzięki temu meble sklepowe będą trwałe i dopasowane do placówki handlowej. Warty uwagi jest producent wyposażenia sklepów, który oferuje kompleksowe usługi, a nie tylko meble sklepowe. Producent taki pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.