O czym należy pamiętać przy remoncie instalacji elektrycznej?

O czym należy pamiętać przy remoncie instalacji elektrycznej?

Przeprowadzanie remontu instalacji elektrycznej w obiektach wielkopowierzchniowych jest zadaniem złożonym i wymagającym doświadczenia. Instalacje elektryczne w budynkach komercyjnych są narażone na duże obciążenia oraz częste zmiany zapotrzebowania na energię. Dlatego ich jakość ma nadrzędne znaczenie i sprzyja funkcjonalności oraz bezpieczeństwu. Oto, w jaki sposób wykonuje się w takich obiektach remont instalacji elektrycznej!

Czym jest remont i wymiana instalacji elektrycznej?

W pojęciu prawa budowlanego remont i wymiana instalacji elektrycznej to dwie zupełnie inne czynności. Wymagają też odmiennych formalności. I tak instalacje elektryczne poddawane remontom nie są obarczone pozwoleniem na budowę lub zgłoszenie przeprowadzania prac. Ma to związek z zakresem działania. Remont odnosi się do wymiany zużytych lub wyeksploatowanych elementów i przywrócenie im stanu pierwotnego przez prace wykraczające poza konserwację. Klasycznym przykładem jest remont instalacji elektrycznej pod kątem wymiany przewodów aluminiowych na miedziane. Tu jedna uwaga – remonty mogą wymagać dodatkowych pozwoleń w przypadku modernizacji instalacji w budynkach znajdujących się w rejestrze zabytków.

Po drugiej stronie jest wymiana obwodów, co za tym idzie, jest to nowa instalacja elektryczna. Ta wymaga identycznych pozwoleń i dokumentacji, jak w przypadku zupełnie nowej budowy. Zakres prac również jest większy i może obejmować zaprojektowanie nowych obwodów, dodatkowych gniazdek oraz zwiększenia mocy.

Jak zaprojektować instalację elektryczną w obiektach komercyjnych?

Aby remont mógł być przeprowadzony zgodnie z wymaganiami prawnymi i potrzebami przedsiębiorcy konieczne jest mądre planowanie instalacji. Obejmuje ono takie czynniki jak:

  • analiza wymagań klienta pod kątem mocy, ilości odbiorników czy funkcjonujących jednocześnie systemów korzystających z instalacji elektrycznej;
  • dokładne rozmieszczenie elementów instalacji z uwzględnieniem funkcjonalności, estetyki i bezpieczeństwa;
  • zaplanowanie zastosowanych materiałów i określenie kosztorysu.

Skoro jesteśmy już przy budżecie, koszt wymiany instalacji elektrycznej znacząco różni się od remontu. Należy uwzględnić nie tylko przygotowanie nowych elementów, ale też prace związane z demontażem. Całość może pochłonąć zdecydowanie więcej środków niż remont instalacji elektrycznej.

Jak przeprowadza się remont instalacji elektrycznej w obiektach wielkopowierzchniowych?

Powierzchnie komercyjne wymagają specjalnych przygotowań, ale też wykonywania prac w sposób przemyślany. Remont instalacji elektrycznej powinien w jak najmniejszym stopniu zakłócać funkcjonowanie lokalu. Dlatego renomowana firma remontowa przeprowadza wraz z klientem szczegółową analizę obłożenia obiektu w konkretnych porach dnia. Na tej podstawie można podjąć decyzję o prowadzeniu sprzedaży przy jednoczesnym realizowaniu prac remontowych w niewidocznych częściach lokalu lub zupełnym zamknięciu na czas modernizacji.

W niektórych sytuacjach przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie prac w godzinach nocnych. Ma to związek z wykluczeniem możliwości jednoczesnego remontu i dalszego funkcjonowania obiektu dla klientów. W takich sytuacjach można wykonać małą reorganizację powierzchni, by odizolować ją od stref objętych pracami. Dzięki temu asortyment nie będzie miał kontaktu z powierzchnią remontową, a klienci będą odizolowani od widoku stref poddawanych renowacji.

Jakie są koszty remontu instalacji elektrycznej w obiektach wielkopowierzchniowych?

Wielu inwestorów od razu zapyta – ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej w lokalu? Czynniki, które mają w tej sytuacji największe znaczenie to:

  • zakres prac;
  • stan obecnej instalacji;
  • zastosowane materiały i technologie;
  • warunki prac.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki związane z kosztami, modernizacja instalacji elektrycznej w komercyjnych obiektach powierzchniowych rozpoczyna się od kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście to bardzo ogólne i szacunkowe przybliżenia, dlatego wcześniej warto zwrócić się do potencjalnego wykonawcy o przygotowanie dokładnego kosztorysu. Renomowana ekipa remontowa wykona dla Ciebie szczegółowy plan prac i określi koszty materiałów oraz robocizny dla całej inwestycji.

Scroll to Top