Remont lokalu usługowego — jak przebiega remont lokali użytkowych?

remont lokalu usługowego

Planujesz remont lokalu usługowego? Kluczowe znaczenie ma znalezienie odpowiedniego wykonawcy. To od niego zależy jakość przeprowadzonych i rezultat, który będzie Ci towarzyszył przez następne miesiące. Dlatego skoncentruj się na współpracy z najlepszymi, którzy bez wahania podejmą się każdego zlecenia. Przeczytaj, jak zaplanować taki remont i co warto uwzględnić!

Jakie prace wykonuje firma podczas remontu lokalu?

Gdy decydujesz się na remont lokalu, w którym prowadzisz swój biznes, konieczne jest zaplanowanie wszystkich prac. Co możesz zrealizować, gdy planujesz przeprowadzić modernizację? Najczęściej chodzi o:

W zależności od tego, jak bardzo pomieszczenie różni się od Twoich wymagań, remont lokalu przed rozpoczęciem działalności może obejmować jedynie odświeżenie lub gruntowną modernizację. Określenie swoich wymagań jest kluczowe przed zleceniem prac, by nie zaskoczyły Cię niespodziewane koszty.

Remont wynajmowanego lokalu – o czym pamiętać?

Gdy inwestor wykonuje prace remontowe w swoim lokalu, nie musi przejmować się dodatkowymi obowiązkami. Nieco inaczej jest w przypadku przedsiębiorców wynajmujących pomieszczenia. Remont wynajmowanego lokalu zawsze rodzi pytanie – kto powinien za niego zapłacić?

Co do zasady, prawo stanowi, że modernizacje i koszty z nimi związane ponosi wynajmujący (właściciel lokalu). Jest on zobowiązany do wydania lokalu najemcy w stanie umożliwiającym prowadzenie w nim działalności gospodarczej. W praktyce jednak remont w wynajmowanym lokalu okazuje się niezbędny na długo, zanim dojdzie do przyjęcia pierwszych klientów. Jednak nie za każdy remont zobowiązany jest płacić właściciel. Stan lokalu może być dobry, jednak najemca z własnej inicjatywy może zmienić jego wystrój, co nakłada na niego obowiązek pokrycia kosztów. Co do zasady, wszystkie kwestie związane z zakresem prac modernizacyjnych (odświeżanie pomieszczeń, prace naprawcze, czy gruntowne remonty) powinny zostać zapisane w umowie wynajmu lokalu.

Jak znaleźć ekipę wykonującą remont lokalu usługowego?

Modernizacja przestrzeni na cele prowadzenia działalności gospodarczej różni się od wykończenia wnętrza domu, czy mieszkania. Remont lokalu użytkowego ma na celu podniesienie prestiżu firmy lub marki, zachęcenie klientów do skorzystania z usługi, stworzenie klimatu zachęcającego do ponownego skorzystania z oferty oraz dopasowanie przestrzeni do realizacji specyficznych usług (gastronomia, stomatologia, itd). Dlatego powierzenie zadania remontu przypadkowej firmie lub osobie fizycznej jest po prostu ryzykowne.

Po czym poznać profesjonalne przedsiębiorstwo remontowe? Kluczowe znaczenie mają:

  • wysokie kwalifikacje;
  • zaplecze maszynowe;
  • doświadczony zespół;
  • mobilność;
  • umiejętność dopasowania się do indywidualnego projektu;
  • praca pod presją czasu;
  • trzymanie się kosztorysu.

Zanim zdecydujesz się na remont lokalu usługowego z wybraną firmą, sprawdź, jakie ma doświadczenie, opinie i referencje. Może się okazać, że niska cena wynika np. z braku rejestrowania firmy, a co za tym idzie współpracy z niezatrudnionymi osobami. Poza tym dobrze jest upewnić się, czy zakład remontowy jest ubezpieczony.

Ile kosztuje remont lokalu usługowego?

W zasadzie nie ma górnej stawki za takie usługi. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje remont lokalu usługowego, musisz wziąć pod uwagę:

  • zakres prac;
  • wykorzystane materiały;
  • oczekiwany rezultat;
  • czas wykonywanej usługi (remont lokalu nocą, by działał w trakcie dnia, jest droższy);
  • koszty robocizny.

Aby nie zatracić się w kosztach firma, której zlecasz remont, powinna wykonać szczegółowy kosztorys i się go trzymać. To pozwoli Ci zapanować nad wydatkami na każdym etapie modernizacji wnętrza.

Scroll to Top