Wymiana instalacji elektrycznej w biurze – o czym należy pamiętać?

Wymiana instalacji elektrycznej w biurze – o czym należy pamiętać?

Modernizacja przestrzeni biurowej może wymagać przeróbek instalacji elektrycznej. Zwiększenie urządzeń potęguje zapotrzebowanie na prąd, a jego cena również rośnie, co wymusza modyfikację celem oszczędności. Niekiedy zmiany są wymuszane odświeżaniem wnętrza lub usterkami starej instalacji. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym aspektom, o których należy pamiętać przy wymianie instalacji elektrycznej w biurze. Zapraszamy do lektury!

W jakich sytuacjach wymiana instalacji elektrycznej może być konieczna?

Wyróżniamy 3 główne przyczyny wymiany instalacji elektrycznej:

  1. Starzenie się instalacji.
  2. Przebudowa przestrzeni biurowej.
  3. Problemy ze stabilnością.

Pierwszy powód to starzenie się instalacji elektrycznej wraz z eksploatacją budynku. Stare przewody i kable oraz ich izolacja mogą nie spełniać wymagań bezpieczeństwa stawianych komercyjnym przestrzeniom. Liczy się też dostosowanie starszych instalacji elektrycznych do współczesnego zapotrzebowania na energię.

Po drugie remont instalacji elektrycznej wykonuje się często przy zmianach zagospodarowania przestrzeni w biurze. W zasadzie w tym przypadku lepiej korzystać ze słowa „modyfikacja” instalacji elektrycznej lub jej przebudowa. W wielu przypadkach biuro jest inaczej zaaranżowane, powstają nowe przyłącza elektryczne oraz złącza mediów (telefoniczne, telewizyjne, HDMI, VGA, Ethernet).

Trzecia opcja to cyklicznie pojawiające się problemy. Projektowanie instalacji elektrycznej przed laty mogło nie uwzględniać tak szybkiego postępu w wykorzystaniu urządzeń elektrycznych w biurach. Częste awarie, przepięcia czy przeciążenia stanowią powód, dla którego wymiana instalacji elektrycznej staje się nieodzowna.

Jak zaprojektować nową instalację elektryczną?

Przed rozpoczęciem prac remontowych konieczne jest dokładne zaplanowanie procesu. Modernizacja instalacji elektrycznej musi uwzględniać nowy układ biura i odpowiadać na obecne oraz przyszłe potrzeby pracowników. Warto pamiętać, że nowa instalacja elektryczna powinna obejmować nie tylko przyłącza do obsługi stanowisk pracy – konieczne jest też zapewnienie dobrego oświetlenia. Doświadczony elektryk podpowie kilka kluczowych kwestii, takich jak:

  • Liczba i rodzaj gniazdek elektrycznych w różnych częściach biura.
  • Rozmieszczenie oświetlenia do odpowiednich warunków pracy.
  • Obliczenie przewidywanego obciążenia instalacji elektrycznej dla uniknięcia przeciążeń.
  • Wdrożenie inteligentnych systemów monitorujących i sterujących instalacją.

Wykonanie instalacji elektrycznej wg dobrze zaplanowanego projektu jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze dla grupy doświadczonych elektryków.

Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?

Koszt uzależniony jest od wielkości biura, liczby punktów (gniazda elektryczne, włączniki itd.) oraz zastosowanych materiałów. Koszt wymiany instalacji elektrycznej uwzględnia również demontaż elementów starych przewodów, oświetlenia czy przyłączy. Czy da się określić w przybliżeniu, ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej? Dla małych i średnich firm, których metraż biurowy nie przekracza 300m2, koszt wymiany instalacji elektrycznej zwykle nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych.

W takiej sytuacji niektórzy mogą pytać – czy projekt instalacji elektrycznej jest wymagany? Jest on obowiązkowy, jeśli dochodzi do zmian odbiegających od planu początkowego. Natomiast w przypadku remontu (doprowadzenia instalacji elektrycznej do stanu z początku eksploatacji), projekt nie jest wymagany.

Serwis i konserwacja instalacji elektrycznej

Po wykonaniu nowej instalacji w biurze należy zaplanować konkretne działania konserwacyjne. Serwis instalacji elektrycznej należy wykonywać cyklicznie, by już na wczesnym etapie wykrywać nieprawidłowości i przedłużyć bezawaryjne funkcjonowanie. Jakie działania wchodzą w zakres konserwacji instalacji elektrycznej i jej serwisu? Oto kilka z nich:

  • Okresowe przeglądy instalacji przez wykwalifikowanego elektryka.
  • Testowanie zabezpieczeń różnicowoprądowych i nadprądowych.
  • Sprawdzanie stanu izolacji przewodów i jakości połączeń elektrycznych.
  • Aktualizacja dokumentacji technicznej instalacji.

Gdy planujesz inwestycje w modernizacje nowej instalacji elektrycznej, sięgnij po nowoczesne rozwiązania i podejmij współpracę ze sprawdzoną ekipą!

Scroll to Top